Biokuro birža „Baltpool“ atveria daugiau galimybių Baltijos šalių gamintojams

Veiklą plečianti tarptautinė biokuro birža „Baltpool“ Baltijos šalių bei Lenkijos gamintojams suteikia dar daugiau galimybių didinti biokuro produktų prekybos apimtis ir geografiją tarptautinėse rinkose. Kovą „Baltpool“ pradėjo biokuro prekybą Baltijos, Lenkijos ir Skandinavijos šalių uostuose. Taip pat nuo kovo biokuro biržoje pradedama prekyba naudotos medienos produktais.

Tikimasi, kad biokuro prekyba laivais biržos dalyviams suteiks dar daugiau galimybių didinti biokuro pardavimo apimtis užsienyje, o prekyba biokuru iš naudotos medienos įvairioms statybinių ir pramoninių atliekų tvarkymu užsiimančioms įmonėms leis dalyvauti biokuro prekybos aukcionuose bei pasiūlyti šios rūšies produktus Baltijos ir Skandinavijos šalių energijos bei šilumos gamintojams.

Pradėta biokuro prekyba uostuose

„Biokuro prekyba laivais vyksta kaip įprastai „Baltpool“ elektroninėje prekybos platformoje pagal standartizuotas prekybos taisykles, bet dalyviai nuo šiol gali registruoti prekybos aikšteles uostuose ir pirkti bei parduoti biokurą laivais. Tai aktualu Lietuvos ir kitų Baltijos šalių bei Lenkijos biokuro gamintojams ir Skandinavijos pirkėjams, kurie iš Baltijos šalių perka apie 30–50% biokuro, naudojamo Skandinavijos valstybėse“, – sako biokuro biržos „Baltpool“ generalinis direktorius Andrius Smaliukas.

Per „Baltpool“ biržą nuo šiol prekiaujama visuose Baltijos, Lenkijos ir Skandinavijos šalių uostuose. Prekiauti uostuose galima visais biokuro produktais kaip ir įprastai biokuro aukcionų metu. Prekyba vykdoma pagal „Incoterms 2020“ FOB ir CIF sąlygas.

Kita „Baltpool“ naujovė – pradėta prekyba biokuru, pagamintu iš naudotos medienos

„Pradėję prekybą biokuru iš naudotos medienos, sudarėme galimybę įvairių šalių įmonėms, energijos gamybai naudojančioms biokurą, mūsų biržos aukcionuose įsigyti dar vieną pigesnę biokuro rūšį ir taip užtikrinti geresnes šildymo bei elektros gamybos kainas. O naudotos medienos pardavėjai nuo šiol turi papildomą pardavimo kanalą ir galimybę eksportuoti šį produktą į kitas šalis, taip išplečiant savo prekybos geografiją bei asortimentą“, – sako biokuro biržos „Baltpool“ generalinis direktorius Andrius Smaliukas.

Pirkti ir parduoti naudotos medienos biokurą biržoje gali visi biržos dalyviai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Danijos, Suomijos, Švedijos ir kitų šalių. „Baltpool“ sudarė galimybes įmonėms vykdyti skaidrią prekybą naudotos medienos produktais, standartizavo jų specifikacijas, remiantis skirtingų Baltijos ir Skandinavijos šalių reikalavimais.

„Jau kurį laiką rinkoje jautėme poreikį pradėti prekybą biokuru iš naudotos medienos. Sulaukdavome ir pirkėjų, ir pardavėjų užklausų dėl tokios galimybės, ypač – iš Baltijos ir Skandinavijos šalių. Prekybos naudota mediena ir jos produktais rinka yra auganti ir šios prekybos apimtys yra gana didelės. Mes vieninteliai Europoje standartizavome biokuro produktus ir dabar šią sukauptą patirtį sėkmingai pritaikome naudotos medienos sektoriuje. Tokiu būdu siekiame rinkos dalyviams iš įvairių šalių palengvinti tarptautinius biokuro iš naudotos medienos pirkimo ir pardavimo sandorius, kurie vyksta per centralizuotą „Baltpool“ elektroninės prekybos sistemą“, – sako A. Smaliukas.

Tikimasi, kad naudotos medienos produktų pirkėjai daugiausia bus energijos gamintojai iš Baltijos ir Skandinavijos šalių, kurių katilai pritaikyti šiam biokurui, o pardavėjai – įmonės, užsiimančios statybinių ir pramoninių atliekų tvarkymu, turinčios reikiamus sertifikatus ir leidimus. Minimalus prekybos naudota mediena kiekis „Baltpool“ biržoje yra 70 MWh, t. y. apie 24 tonos.

„Baltpool“ biržoje taip pat prekiaujama medienos skiedromis, medienos granulėmis, kuro durpėmis, ligninu. 2020 m. biržoje buvo sudaryti 5629 sandoriai, parduota 5,5 TWh biokuro, o sudarytų sandorių suma siekė 54,9 mln. EUR.

Apie „Baltpool“

„Baltpool“ yra tarptautinė biokuro birža, veikianti Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje, Danijoje, Suomijoje bei Švedijoje. Lietuvoje „Baltpool“ taip pat organizuoja medienos ir šilumos aukcionus bei VIAP lėšų administravimą. Bendrovė priklauso EPSO-G įmonių grupei. Šiuo metu biokuro biržoje yra 435 dalyviai iš skirtingų šalių.

Straipsnio autorius: Biokuro birža „Baltpool“.

en_GBEN