„Bioenergy Europe“ ir ,,Asociacija Litbioma‘‘ džiaugiasi galėdamos paskelbti jau penktą statistikos ataskaitą, kurioje pagrindinis dėmesys skiriamas medienos granulėms ir jų pagrindiniam vaidmeniui siekiant 2050 m. anglies neutralumo tikslo.
Pasaulinė granulių gamyba tebėra nuolatinio ir stabilaus augimo kelyje ir nuo 2019 m. iki 2020 m. išaugo 5 %. ES pagamino 18,1 mln. tonų granulių, todėl ji tapo pagrindine granulių gamintoja pasaulyje. Vokietija vis dar yra didžiausia granulių gamintoja ES, o Čekijoje 2020 m. gamyba išaugo net 21,5 %.
Kalbant apie suvartojimą, granulių naudojimas visame pasaulyje išaugo 7%, palyginti su 2019 m., ir pasiekė 19,3 mln. ES-27 išlieka didžiausia granulių vartotoja pasaulyje.
Gyvenamuosiuose ir komerciniuose segmentuose vėl pirmauja Italija, kuri išlieka didžiausia pasaulyje granulių vartotoja, kurios bendras suvartojimas siekia 3,4 mln. tonų.
Teigiama sektoriaus tendencija patvirtina didelį medienos granulių atsparumą išoriniams veiksniams, tokiems kaip COVID-19 pandemija ir naujausia energijos kainų krizė.
Nors žaliavos pasiūla sumažėjo dėl sulėtėjusios lentpjūvių veiklos, dauguma rinkos dalyvių išliko pakankamai aprūpinti atsargomis dėka didelio žaliavos prieinamumo dėl miškų problemų, tokių kaip žievės vabalas, paveiktose vietovėse (Vokietija, Čekija ir kt.).
Kita vertus, pastaruoju metu išaugusios elektros ir dujų kainos neturėjo įtakos biomasės sektoriui, o medienos granulės išlaikė stabilų kainų lygį, atsiskleisdamos kaip tinkamas sprendimas sprendžiant didelę energetinę priklausomybę nuo gamtinių dujų importo ir sprendžiant energijos kainų krizę, su kuria šiuo metu susiduria Europa.
Atsižvelgiant į visa tai, medienos granulės turėtų būti laikomos patikimu ir prieinamu sprendimu visuose sektoriuose, siekiant iki 2050 m. pasiekti anglies dioksido neutralumą. Jos gali labai prisidėti prie šildymo sektoriaus, kuris yra atsakingas už beveik pusę ES energijos suvartojimo, dekarbonizavimo. Daugelyje Europos šalių granulės yra pigesnės nei iškastinio kuro alternatyvos (šildymo alyva, dujos ar anglis), o tai yra puikus sprendimas sprendžiant energijos nepriteklių.
Bioenergy Europe generalinis sekretorius Jeanas-Marcas Jossartas pabrėžia, kad: „Veikimas dviem kryptimis – tiesioginių ir netiesioginių subsidijų iškastiniam kurui uždraudimas ir paramos iš Socialinio klimato fondo atlaisvinimas leistų piliečiams pereiti nuo iškastinio šildymo prietaisų prie modernių ir efektyvių granulių sprendimų. Tai leistų greičiau diegti atsinaujinančios energijos sprendimus, o pažeidžiami vartotojai būtų apsaugoti nuo energijos nepritekliaus.
Jis taip pat priduria, kad: „Stabili politikos sistema yra būtina, kad įmonės galėtų pakankamai ilgalaikėje perspektyvoje toliau investuoti į tvarią granulių gamybą ir naudojimą, o tai dar labiau padės mažinti klimato kaitą“.
Asociacijos Litbioma nariai susisiekę su asociacijos administracija gali gauti Granulių statistikos 2021 m. ataskaitą nemokamai.
Originalas: https://bioenergyeurope.org/article/328-pellets.html