BALTPOOL pristato naują tvarumo sprendimą – biokuro kilmės atsekamumo įrankį

BALTPOOL - VKC | Valdymo koordinavimo centras

Europoje vis sparčiau augant tvaraus biokuro poreikiui, tarptautinė biokuro birža BALTPOOL pristato naują sprendimą klientams – biokuro kilmės ir žaliavos atsekamumo įrankį (angl. Baltpool Tracebility Tool), kuris leis nustatyti į katilines pristatomo biokuro kilmę bei naudotą žaliavą.

„Siekiame, kad mūsų prekybos platforma būtų nr. 1 pasirinkimu tvaraus biokuro prekybai, todėl sukūrėme įrankį, kuris leis matyti visą informaciją apie biokuro žaliavos kilmę. Tai yra pirmas žingsnis siekiant rinkos dalyviams palengvinti RED II keliamų reikalavimų atitikimą“, – teigia tarptautinės biokuro biržos BALTPOOL generalinis direktorius Andrius Smaliukas.

„Energijos gamybai palaipsniui atsisakant iškastinio kuro, biokuro pasirinkimas yra vienas efektyviausių sprendimų. BALTPOOL biokuro kilmės ir žaliavos atsekamumo įrankis padės biokuro biržos dalyviams lengviau atitikti Europos tvarumo kriterijus. Iš tiesų, šiuo metu bioenergija yra geriausiai kontroliuojamas ir tvariausias mūsų turimas energijos šaltinis“, – sako Švedijos biokuro asociacijos SVEBIO generalinis direktorius Gustav Melin.

Nuo šiol, prieš parduodamas biokurą, pardavėjas galės teikti išsamius duomenis apie savo parduodamą žaliavą: nurodyti tikslią vietą iš kur ir pagal kokią sutartį bus vežamas biokuras, koks bus jo kiekis, kokia žaliava naudota jo gamybai. Be šių duomenų reikės nurodyti ir sertifikatus, bus galimybė prisegti žaliavos nuotraukas.

Pirkėjas, matydamas visą šią pardavėjo pateiktą informaciją, internetinės aplikacijos pagalba galės priimti kurą suvesdamas reikiamus duomenis biokuro žaliavos priėmimo metu: nurodyti svorį tonomis, įvesti paimtų mėginių duomenis, prisegti žaliavos nuotraukas. Visa ši informacija bus lengvai matoma prekybos platformos kokybės ataskaitose.

Tiek pardavėjai, tiek pirkėjai įrankio pagalba galės lengvai apsiskaičiuoti ir preliminarias CO2 emisijas, peržiūrėti statistiką, kiek, kokios ir iš kur žaliavos buvo vežta pagal tam tikras sutartis.

BALTPOOL biokuro kilmės ir žaliavos atsekamumo įrankį biržos dalyviai galės rasti BALTPOOL interneto svetainėje, skiltyje Biokuro birža bei BALTPOOL prekybos sistemoje.

Šiais metais tarptautinė biokuro birža BALTPOOL pranešė ir daugiau svarbių naujienų. Nuo gegužės mėnesio biokuro biržos dalyviai gali prekiauti tvarumo reikalavimus atitinkančiu biokuru, turinčiu SBP (angl. Sustainable Biomass Program) sertifikatą, kuris ypač aktualus Skandinavijoje, kur biokurui keliami itin aukšti tvarumo reikalavimai. SBP sertifikatas patvirtina, kad biokuras yra gautas iš teisėtų ir tvarių šaltinių, o jį gaminanti įmonė laikosi nustatytų reikalavimų. Biržoje taip pat prekiaujama ir biokuro produktais, turinčiais FSC (angl. Forest Stewardship Council) bei ENplus® sertifikatus.

Kovo mėnesį BALTPOOL pradėjo biokuro prekybą Baltijos ir Skandinavijos šalių bei Lenkijos uostuose. Tai suteikė daugiau galimybių biokuro gamintojams ir pardavėjams didinti produktų prekybos apimtis ir geografiją tarptautinėse rinkose, o pirkėjai iš Skandinavijos šalių turi dar daugiau galimybių įsigyti tvaraus biokuro iš Baltijos jūros regiono valstybių.

BALTPOOL veikia Baltijos ir Skandinavijos šalyse. Biokuro biržoje šiuo metu yra virš 470 dalyvių. Prekybos platformoje prekiaujama medienos skiedromis, medienos granulėmis, naudota mediena, kuro durpėmis, ligninu. 2020 m. biržoje buvo parduota 5,5 TWh biokuro ir sudaryti 5629 sandoriai, kurių bendra suma siekė 54,9 mln. EUR.

Šaltinis: baltpool.eu

lt_LTLT