Marius Valukynas: „Vadovavimą perimu pilietiškai ir be baimių“
Beveik prieš mėnesį asociacijos LITBIOMA prezidentu, valdybos pirmininku bei biokuro gamintojų ir tiekėjų sekcijos pirmininku tapęs Marius Valukynas interneto svetainę www.miškininkas.eu patikino: „Vadovavimą perimu pilietiškai ir be baimių. Esu pakankamai įsigilinęs į šios srities problemas, viešai apie tai kalbu jau trejus metus, seniai stebiu asociacijos veiklą. Būčiau bijojęs, jei man būtų pasiūlę tapti, tarkime, Golfo federacijos prezidentu“, – šypsojosi M. Valukynas.
Staigi karjera
Vienerius metus valdybos nariu buvęs M. Valukynas pakeitė ilgametį prezidentą Virginijų Ramanauską. Jis ir toliau asociacijoje lieka valdybos nariu. „Dėl pandemijos situacija susiklostė taip, kad jis iš pareigų pasitraukė stokodamas laiko, norėdamas daugiau laiko skirti savo verslui. Jis pasiūlė mano kandidatūrą, dėl to vyko diskusijos valdyboje. Maloniai nuteikė tai, kad sulaukiau didžiulio valdybos palaikymo, noro pirmininko pareigose matyti mane. Toks pageidavimas man išties buvo staigmena, nes valdyboje beveik visi nariai yra daug ilgiau nei aš“, – sakė naujasis asociacijos prezidentas.
Oficialioje LITBIOMA interneto svetainėje https://www.biokuras.lt/ V. Ramanauskas tvirtina: „Džiaugiuosi per visą 7 metų prezidento kadencijos laikotarpį atliktais darbais, tvariais asociacijos sprendimais, aktyvumu ir judėjimu į priekį, bei manau, kad šiame sektoriuje jau labai daug nuveikta, siekiant biokuro sektoriaus plėtros ir sėkmės, tačiau dar daug liko nuveikti. Džiaugiuosi naujai išrinktu prezidentu M. Valukynu ir tikiu, kad asociacijos veikla ir toliau klostysis sėkmingai, o biokuras ir toliau leis Lietuvai būti energetiškai nepriklausoma, aktyviai prisidėti prie klimato kaitos mažinimo ir suteikti mažiausią kainą vartotojams. Linkiu didžiausios sėkmės ateities darbuose.“
Abejones nustūmė į šalį
Uždarosios akcinės bendrovės „Dzūkijos mediena“ vadovas neslėpė, jog prieš metus abejo, ar dėl užimtumo versle suspės tinkamai darbuotis ir vadovauti asociacijos biokuro sekcijai. Šįkart apsispręsti buvo sunku, bet, jo žodžiais, nenoras ir nesutikimas imtis siūlomų pareigų reikštų netikėjimą komanda, asociacija ir tuo, ką ji gali nuveikti. „Suveikė ir pilietiškumas bei visuomeniškumas. Asociacija mato daug spragų ir turi nemažai pasiūlymų, kad atsinaujinantys ištekliai būtų naudojami ir kad jie būtų išties atsinaujinantys ir tvarūs“, – kalbėjo M. Valukynas.
Paprastai valdybos pirmininkas renkamas realiame valdybos narių susitikime, tačiau tuo metu pandeminė situacija dar neleido organizuoti visuotinio susirinkimo, todėl tai buvo daroma elektroninėje erdvėje. Pagal asociacijos nuostatus, išrinktas valdybos pirmininkas automatiškai tampa prezidentu.
Naujasis prezidentas ir toliau lieka kuruoti asociacijos biokuro gamintojų ir tiekėjų sekciją. „Tapus valdybos pirmininku, darbų spektras išsiplėtė, tenka fokusuotis ne tik į biokuro gamybą, bet ir į atsinaujinančių išteklių platesnį panaudojimą. Asociacijoje yra penkios sekcijos, mokslinė‑techninė taryba, todėl veiklos gerokai prisidėjo“, – neslėpė pašnekovas.
Tęs pirmtakų veiklą
Paklaustas, ar žada ką nors asociacijos veikloje keisti, naujasis jos vadovas patikino: „Stengsimės išlaikyti gerą LITBIOMA vardą. Visi ankstesni darbai ir strategijos bus tęsiami, LITBIOMA yra vienintelė asociacija, jungianti net penkias sritis: biokuro gamybos, mokslo, granulių gamybos, įrangos ir šilumos gamintojus, daugiausiai kalbanti apie atsinaujinančius išteklius. Nuveikta išties nemažai, sukurtas tvirtas pagrindas ir būtų neprotinga jį griauti. Tęstinumas vienareikšmiškai privalo išlikti, žinoma, yra darbų, kurie galbūt galėjo būti daromi aktyviau. Iš kitos pusės, stabdis buvo ir tebėra valdžios institucijos, paprastai kalbant, kai kurie mūsų siūlymai atsimuša kaip į sieną.“
Kalbėdamas apie problemas, M. Valukynas pabrėžė, jog viena aktualesnių temų yra Lietuvoje sumenkęs biokuro, kaip lietuviškos žaliavos, naudojimas. „Dėl atsinaujinančių išteklių taip pat turime rimtų iššūkių: jau tenka girdėti, kad tas pats biokuras gali būti pripažintas kaip neatsinaujinantis išteklius. Turime paneigti mitus ir suprasti, kad geresnės ir mūsų šalies poreikius energijos gamybai atitinkančios atsinaujinančios žaliavos už biokurą nėra. Juk beveik 80 proc. centralizuoto šildymo gamybos įrangos yra pritaikyta naudoti būtent šiai žaliavai. Ši infrastruktūra buvo kuriama ne vienus metus, tam išleista milžiniškos sumos (taip pat – ir ES fondų). Manau, kad Lietuva, dar šiek tiek pasistengusi, galėtų būti pavyzdžiu Europai, kaip galima naudoti atsinaujinančius išteklius ir iš to gauti didelę naudą, nekenkiant gamtai ir biologinei įvairovei“, – teigė asociacijos vadovas.
Iššūkius pavers galimybėmis
Iššūkių kupinu laikotarpiu perėmęs vadovavimą asociacijai, M. Valukynas neabejoja, kad juos su kolegomis pavers galimybėmis. „Europos Sąjungos reikalavimuose dėl tvarumo matau didžiulį pliusą. Kitas dalykas – kaip šalies valdžios institucijos sugebės ES direktyvą perkelti į Lietuvos teisę. Kita vertus, Lietuvai mažai ką reikia keisti, o kai kuriais klausimais to darytis net ir nereikia, užtenka tiesiog vykdyti direktyvą dėl tvarumo. Juk ES reikalavimai nėra iššūkis, nes Lietuva jau yra padariusi didžiulį įdirbį naudojant atsinaujinančius išteklius.“
Ne kartą viešoje erdvėje dėl baltarusiško biokuro griežtai pasisakęs naujasis LITBIOMA vadovas laikosi tos pačios pozicijos kaip ir anksčiau. „Dėl kaimyninių šalių įsikišimo – privalome daryti viską, kad energijos gamintojai pirmiausiai norėtų naudoti vietinę žaliavą. Pabrėžiu, kad tai nedidina miško kirtimo normų ir nemažina šalies miškingumo. Pasikartosiu: Lietuva gali tapti šių išteklių naudojimo pavyzdžiu kitoms šalims. Asociacijos narių nuomone, atsižvelgiant į skaičiavimus ir atliktas studijas, pastaruosius dvejus metus didžioji dalis žaliavos, kurią būtų galima panaudoti biokuro gamybai, paliekama miške ir supūdoma.“
Vienas iš naujojo prezidento norų yra suaktyvinti LITBIOMA veiklą, pritraukti naujų narių. „LITBIOMA turėtų plėstis, žinoma, niekada taip nebus, kad ši asociacija apjungs visus, – kalbėjo M. Valukynas ir patikino: – stengsiuosi nenuvilti, bet kaip tik įkvėpti visus asociacijos narius tolimesniam konstruktyviam, darniam darbui ir bendrai visų gerovei.“
Straipsnio nuoroda: https://bit.ly/3jBCk5G